انجمن اولیاء ومربیان مجتمع آموزشی و پرورشی شهید دکتر آیت شهرستان گناباد

وقتی می‌خواهی صدقه بدهی، پول را به دست فرزندت بده و از او بخواه به صندوق بیندازد! و به او به اندازه‌ی درکش این عمل را توضیح بده.

در آموزش مسائل مذهبی به فرزندان، بیش از آن‌که آموزه‌های کلامی و ارتباط زبانی موفق باشد، رفتارهای عملی و مشاهده‌ی عینی آن‌ها و الگوبرداری تأثیرگذار است. این موضوع در تربیت اسلامی جایگاه ویژه‌ای دارد. به عنوان نمونه وقتی پدر یا مادر در مقابل چشم فرزندان هر روز صدقه‌ای کنار می‌گذارد یا به نیازمندی کمک می‌کند و دلیل این امر را به آن‌ها می‌گوید، پس از مدتی این رفتار در فرزندان نهادینه می‌شود. امام رضا(ع) در این باره فرموده‌اند: به فرزندت امر کن که با دست خود صدقه بدهد.(مسند الامام الرضا (ع)، ج 2، ص 207)

می دانید که:
- برای آموزش صدقه‌دادن به فرزندان می‌توانیم علاوه بر پول هفتگی یا ماهیانه، مبلغی اضافه به آن‌ها بدهیم و بگوییم: «این مقدار برای این است که آن را یا صدقه بدهی یا اگر نیازمندی دیدی به او کمک کنی.»
- همراه با آموزش صدقه دادن به فرزند باید به او گوشزد کنیم که هرچه این کمک در خفا باشد ارزشمندتر است.
- نباید فرزند تصور کند پولی که برای صدقه می‌دهد هرچه بیشتر باشد کار نیک‌تری انجام داده است. همواره به او بیاموزید نیت تو از همه‌چیز مهم‌تر است.

بیندیشیم:
- وقتی می‌خواهی صدقه بدهی، پول را به دست فرزندت بده و از او بخواه به صندوق بیندازد! و به او به اندازه‌ی درکش این عمل را توضیح بده. مثلاً: این پول را هدیه می‌دهم به دختربچه‌هایی که عروسک ندارند یا پسربچه‌هایی که دل‌شان توپ می‌خواهد!

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 13 آذر 1391 توسط انجمن اولیاء ومربیان مجتمع آموزشی و پرورشی شهید دکتر آیت شهرستان گناباد
مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
By Ashoora.ir & Blog Skin

دریافت کد آهنگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات